Wymagana rozdzielczość ekranu min. 300px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies

Masz problem? Zadzwoń!

(+48 22) 787 34 34

  • PL
 
 
 
wielkość tekstu: A A A

Wentylacja

 

Drogi Kliencie,

Co to jest wentylacja?

Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Wentylacja jest konieczna, ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu.

Wentylacja pomieszczeń może następować w sposób naturalny. Dzięki różnicy temperatury, a więc i gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz dzięki działaniu wiatru, powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach lub przez specjalne nawiewniki, a wydostaje się przez kratki i kanały wentylacyjne.

Skuteczność wentylacji naturalnej, zwanej też grawitacyjną, zależy od warunków atmosferycznych, zmienia się więc w ciągu roku. Na działanie wentylacji naturalnej wpływa także konstrukcja budynku, jego otoczenie oraz rozmieszczenie pomieszczeń.

Wentylacja może także działać w sposób mechaniczny. Wymiana powietrza jest wtedy niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora. Najprostszym rozwiązaniem jest wentylacja wywiewna, polegająca na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. W takim systemie wentylacji powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub przez nawiewniki, podobnie jak w wentylacji naturalnej.

Uniezależniamy się jednak od kaprysów przyrody, zmniejszających skuteczność usuwania powietrza z pomieszczeń. Lepszym rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorowi.

Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki temu można stworzyć komfortowe warunki w pomieszczeniach. Regulacja systemu wentylacji mechanicznej może odbywać się automatycznie. Montując specjalne urządzenia ("rekuperatory") można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza, a zatem oszczędzać zimą cenną energię. Można także zastosować filtry zatrzymujące zanieczyszczenia, dostające się do budynku z zewnątrz. Docenią to z pewnością alergicy.

Wentylacji nie należy mylić z klimatyzacją. Klimatyzacja to proces nadawania powietrzu w pomieszczeniach określonych właściwości, np.: nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie, chłodzenie. Urządzenia i instalacje są więc bardziej skomplikowane.

Kurtyny powietrzne

Idea zastosowania strumienia powietrza jako "niewidzialnej" bariery pomiędzy ciepłym i zimnym powietrzem powstała w USA, gdzie stosowano systemy wentylacji z nawiewem umieszczonym w suficie nad drzwiami i kratkami wywietrznymi w podłodze.

Systemy takie okazały sie jednak kosztowne w instalacji i użytkowaniu. Kurtyny zostały zaprojektowane z myślą uniknięcia podobnych problemów.

W momencie otwarcia drzwi wejściowych w budynku powietrze napływa do wnętrza. Ilość dostającego się do środka powietrza zależy od:

  • różnicy ciśnień powietrza w budynku i otoczeniu,
  • różnicy temperatur powietrza w budynku i otoczeniu,
  • siły i kierunku wietru.

Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna

Centrala ta powstała w efekcie wprowadzenia odpowiednych standardów, mających na celu obniżenie ceny i skrócenie czasu dostawy. Konstrukcja opiera się na samonośnym szkielecie zbudowanym z odpornych na skręcanie, galwanizowanych profili stalowych i aluminiowych narożników.

Wszystkie ściany i drzwi zawierają pomiędzy dwiema powłokami z galwanizowanej blachy stalowej 50-cio milimetrową warstwę wełny mineralnej, zapewniając doskonałą izolację cieplną i tłumienie hałasu.

  • Kurtyna powietrzna
  • Kurtyna powietrzna
  • Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna
  • Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna
 

Strony:

 
 
 
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [21-03-2023]: 33 | Wizyt ogółem: 93321 | Przeglądających stronę: 1

 
 
Boks 1

Chłodnictwo &raquo;

Boks 2

Klimatyzacja &raquo;

Boks 3

Wentylacja &raquo;

Boks 4

Realizacje &raquo;

Rozwiń menu

Projekt:   [based on Quick.Cms]